הגדרת ספורט ה mma
19/07/09 - 07:37:25 | כותב: | כמות צפיות: 1831

                            קול קורא להגדרה מכוננת

 

לעתים נדמה  כי אנו חופרים במו ידינו את הבור בו יקברו את התינוק הרך. שמו של התינוק בישראל הוא- mma. מענין, אך הקרדום החד הוא המנהג השגוי , לא לקרוא לילד בשמו.

בשנות ה- 90 של המאה הקודמת השכילו חלוצי ה- mma בארה"ב להגדיר את מה שאז היה מוצג ב-ufc כקרבות ללא חוקים ( no holdes bared, no rules) באופן שיהלום את הספורט המתפתח. למעשה אותם חלוצים עשו עם הספורט את הצדק הראוי לו. הם הבינו שהרצון הראשוני לשווק את אותם הקרבות כאירוע ברוטלי וחסר גבולות היה מוצדק ובספק רק בשלב המהפיכה הרעיונית בתפיסת עולם הלחימה הריאליסטית. אז, בתחילת ה- ufc, היה ענין בהבאת הבשורה לעולם: קרבות בין גראפלרים (מתגוששים) לבין סטרייקרים (מכים) נגמרים לרוב בניצחונם של הראשונים! אז, היה צורך להשתמש בכלי המרכזי להוכחה בעולם המודרני, בניסוי, ולפני שמבצעים ניסוי צריך להגדיר סביבה הנקיה מגורמים סובייקטיבים. היה אם כן צורך בהגדרה הניסויית: כאן מתקיימים קרבות ללא הגבלה. אין מקום לספקות והעלאת תהיות, אין גורמים שלא נכנסו למשוואה, הכל מותר, "שניים נכנסים אחד יוצא ".

השלב הזה באבולוציה של ה- mma חלף. הסיבה המרכזית לכך היא ניסיונם של אותם חלוצים ועסקני בידור (להבדיל) לנסות ולפתח את אותם אירועי קרבות הן בהיקף האירוע והן בהיקף הטריטוריאלי. כאן הם נתקלו בקשיים עצומים. מושלים וסנטורים קמו על רגליהם האחוריות כדי לעצור את ה"מחדל" המתפשט לגבולות מדינתם, אירועים שכאלו נתפסים כברברים ולא יאה ואולי אף לא חוקי(רגע, אתם השתמשתם בהגדרה "ללא חוקים") לתת לאירועים כאלו לקלקל ולהחריב תרבות נאורה. יש שטוענים שמפיקי קרבות האיגרוף גם הם התנגדו להתפתחות הענף משום שהם חזו את שמתרחש כבר עכשיו: ארועים אלו עוקפים במקומות מסויימים את אירועי האגרוף בכמות הצופים ובהכנסות, ולמעשה מהווים- מתחרה משמעותי.

היה צורך ב'סוס טרויאני' כדי לחדור פנימה, אך לא בגלל שהיה צריך לפזר לוחמי אוייב במדינה זרה, אלא מהצורך לעשות צדק, כאמור, עם הספורט המתפתח. מה שהם עשו נתפס כמכונן בעולם הקרבות הריאליסטיים של היום. אותם חלוצים קפצו לשלב הבא באבולוציה של קרבות אלו על ידי הגדרה. הגדרה מחודשת, צודקת, נכונה, חכמה ועדכנית של הספורט המתפתח. לא עוד נקרא לילד בשמות בעיתיים ונסבך אותו עם מושלי עם . מהיום יקרא הילד- mma ((mixed martial arts

אם ננסה לתרגם את המושג לעברית נבחין בשתי אפשרויות הגיוניות שונות:

א.                mma- אומנויות לחימה משולבות, במובן, שבקרב זה ניתן להשתמש בכלים משיטות שונות של לחימה, כאלו שמבטאות יכולת לחימה בעמידה (סטרייקרס) ואחרות המדגישות התגוששות בעמידה או בקרקע(גראפלינג).

ב.                mma- קרב בין שיטתי, במובן,שאלו קרבות בהם משתתפים לוחמים משיטות שונות כשלכל לוחם יש סגנון לחימה המבטא עמידה או לחלופין קרקע.

לדעתי ההגדרה הראשונה, אומנויות לחימה משולבות, הולמת יותר בימינו אנו את התרגום העברי למושג- mma מכיוון שאנו בשלב מסוים באבולוציה של ה mma שבו הלוחם בד"כ אינו מייצג שיטה אלא את עצמו כאתלט וזאת לאחר שרכש ידע מקיף בשיטות לחימה של עמידה ובשיטות של קרקע. לעומת זאת קרב בין שיטות שונות הינו נדיר יותר בימים אלו מכיוון שהצורך  בשילוב של ידע לחימתי הן בעמידה והן בקרקע כבר נהיר לכולם בעקבות החשיפה התקשורתית לקרבות מסוג זה.עם זאת, ברצוני להדגיש שסביר ששני הפירושים יהיו סבירים בו זמנית לאותו המושג.

 

כאן בישראל עולם ה-mma מתפתח במהירות אולם לאחרונה יותר ויותר משמיצים את העוסקים בדבר באמצעי התקשורת. וכדי לדייק אציין שכבר לפני כ-6 שנים הוצגנו אני ועמיתי באחד העיתונים הגדולים כעוסקים ב"קרבות אדם", ההתפתחות המושגית האחרונה ל "בשר ודם" אם כך לא מפתיעה. עיתונאים ואנשי תקשורת עטים על שכמותנו ברצונם לצייר עוד מחדל תרבותי מסקרן ובו זמנית מעורר פלצות.

בואו ונלמד מניסיונם של אחרים. את מהפיכת ה-mma הרי התחילו מעבר לים כבר מזמן. שם זה מצליח, שם כבר הבינו את כללי המשחק. שם כבר לא משווקים את הספורט בההגדרה השקרית: אין חוקים. הרי יש חוקים! אסור לנשוך, אסור להוציא עיניים, אסור לבעוט לאשכים, בחלק מהזירות אסור לבעוט בראשו של היריב כשהוא בקרקע (או לפחות כשהוא על ארבע), ברוב הזירות מכות מרפק לפנים אסורות, ועוד.

לכן, זה הזמן להגדרה מחודשת שתכונן ותתן משענת אמיתית להמשך התפתחותו של הספורט אותו אנו אוהבים כאן בארצנו. אני מציע את ההגדרה העברית 'קרב משולב' . הגדרה כזו ממחישה את העובדה שמדובר בשילוב של אפשרויות. לחימה בעמידה ובקרקע ובנוסף לזאת, כאמור, הגדרה הממחישה את האפשרות שלוחמים משיטות שונות יכולים להתמודד בזירה אחת.  הגדרות קודמות כגון קרב חופשי משוות נופך של חופשיות מכללים וחוקים. המטרה העיקרית היא הצגת הדבר כספורט לגיטמי. ספורט הנשען על חוקים והגדרות.

'קרב משולב' נשמע שיווקי מענין, מסקרן ומרתק. שם שיווקי עם קונוטציות חיוביות. שם שהתינוק שלנו יאהב.


19/07/09 - 07:37:25 | כותב: | כמות צפיות: 1831
 
 
 
 
 
 
 
 
מפת אתר | קישורים
כל הזכויות שמורות לאתר הרשמי של רוייס גרייסי ג’יו ג’יטסו בישראל ©page 1 page 2 page 3 page 4 page 5 page 6 page 7 page 8 page 9 page 10 page 11 page 12 page 13 page 14 page 15 page 16 page 17 page 18 page 19 page 20