כשאגדת גרייסי הגיעה לכרמיאל -עיתון הארץ
20/07/09 - 16:33:30 | כותב: | כמות צפיות: 2841

כשאגדת גרייסי הגיעה לכרמיאל
 
מאת אור שדה
 
זה קרה ב-1993, בדנבר, ארצות הברית. ברזילאי צעיר וצנום עלה לזירה קטנה ומדממת ובזמן קצר במיוחד שינה את חוקי ההיאבקות העולמית. רויס גרייסי, אגדה חיה ונצר למשפחת גרייסי המפוארת, שהמציאה את מה שכיום נחשב לענף ההיאבקות היעיל בעולם, הג'יו ג'יטסו הברזילאי, נחת בשבוע שעבר בישראל והעביר שני סמינרים בכרמיאל
 
 
 
 
רויס גרייסי בסמינר בכרמיאל, יום שני בשבוע שעבר. "תאמין לי", הוא אומר, "שהייתי במקומות גרועים בהרבה מישראל, בהם אתה מתאמן ותרנגולות מתעופפות מצד לצד"
תצלום: בז רטנר
"אין לי כוחות על", מודה רויס גרייסי ביום שני בשבוע שעבר, במהלך סמינריון שהעביר בכרמיאל, "אני בנאדם רגיל, אני פשוט יודע מה שאני עושה, כמו שאתם יודעים לדבר עברית, כך אני יודע להילחם וללמד. החיים הם לימודים מתמשכים". גרייסי יודע על מה הוא מדבר, הסיפור של משפחתו, משפחת גרייסי האגדית, הוא סיפורו של ענף שלם - ג'יו ג'יטסו ברזילאי שמו - סיפור על לימודים מתמשכים, תהילת עולם והרבה מאוד כסף.

אלה תולדות

ג'יו ג'יטסו קיים כבר למעלה מ-2500 שנה. הטכניקות פותחו בהודו על ידי נזירים, שביקשו להגן על עצמם מפני שודדים. אמנות הלחימה החדשה התפשטה דרך סין והגיעה בסופו של דבר ליפאן, שם נוצרו עם השנים סגנונות שונים, כך שלמעשה הג'יו ג'יטסו מהווה כותרת ללא מעט שיטות לחימה שונות. מקורם של הג'ודו והאייקידו, למשל, הוא גם בג'יו ג'יטסו.

אלא שהעלילה החלה מקבלת תפנית בשנת 1914, כשמאסטר יפאני לאומנויות לחימה
 
 
 
העונה לשם אסיי מאדה הגיע לברזיל והחל לעבוד עם האוכלוסיה המקומית. אחד האנשים שסייעו למאדה באותה תקופה היה פוליטיקאי ברזילאי בשם גאסטו גרייסי. לאות תודה והערכה לימד מאטה את בנו של גאסטו, קרלוס, ג'יו ג'יטסו מסורתי.

קרלוס העביר את התורה הלאה לשאר אחיו, כאשר הבולט שבהם היה האח הצעיר, הליו. גרייסי הצעיר, שהיה ועודנו אדם קטן ממדים, התקשה להתמודד מול לוחמים גדולים וחזקים ממנו, כיוון שטכניקות הג'יו ג'יטסו המסורתי מצריכות כוח פיסי רב. בכדי להתגבר על מכשלה זו, החל הליו ללטש ולשפר את הטכניקות כדי לבצען ללא הסתמכות יתרה על כוח. לימים נקראה השיטה שפיתח "גרייסי ג'יו ג'יטסו" או "ג'יו ג'יטסו ברזילאי", כשעיקר כוחה של השיטה מצוי בטכניקות לוחמת הקרקע.

סגנון זה הלך וצבר תאוצה בזירות לחימה שרווחו אז והיום בברזיל, "VALE TUDO" ("הכל מותר" בפורטוגזית). הרוח החיה מאחרי אותם טורנירים סמי-מחתרתיים היתה האחים הליו וקרלוס גרייסי, שארגנו ולחמו במרביתם. משפחת גרייסי שלטה בענף ללא עוררין, מאות ואלפי תלמידים עברו תחת ידם וגם צבא ברזיל אימץ מאוחר יותר את השיטות של הליו.

למרות הפופולאריות האדירה של הגרייסים, שיטתם כמעט ולא הוכרה מחוץ לברזיל. המפנה הגדול חל ב-1993. בדנבר, ארצות הברית, נערכה תחרות ראשונה מסוגה בשם Ultimate Fighting Championship (בקיצור: UFC). הרעיון מעבר לאותה תחרות היה להפגיש לוחמים משטחי הלחימה השונים, וכך לאותו ערב שהיווה הלכה למעשה את "המפץ הגדול" בתחום זירות הלחימה, הגיע ברזילאי צעיר (26), צנום ולא מרשים למראה, העונה לשם רויס גרייסי, אחד משבעת בניו של הליו.

רבע העוף מריו דה ז'נירו, 85 ק"ג הנמתחים על 185 ס"מ, הוכתר כאלוף, לאחר שניצח שלושה קרבות בערב אחד ועשה זאת בקלילות, במהירות ומול גושי בשר הגדולים ממנו משמעותית. כמה חודשים לאחר מכן נערך הטורניר השני, שכבר היה גדול ונוצץ יותר. שידור הטלוויזיה מהאירוע היה התוכנית הנצפית ביותר במסגרת ה-PPV (צפייה בתשלום). גרייסי טייל לאורך ארבעה קרבות בדרך לניצחון נוסף, כשבחצי הגמר הוא הביס את אלוף העולם בג'ודו ובג'יו ג'יטסו מסורתי, הולנדי גדל גוף בשם רנקו פרדול, שלאחר מכן הצהיר כי הוא מתכוון להשתלם בג'יו ג'יטסו הברזילאי ואף עמד בהבטחתו.

בשנת 1994, כמה חודשים לאחר ה-UFC שנערך בארה"ב, התקיימה ביפאן תחרות VALE TUDO. לאותו טורניר יוקרתי הגיעה אגדה בהתהוותה, ריקסון גרייסי, אחיו הגדול של רויס ומי שנחשב עד היום כלוחם הטוב ביותר שיצא ממשפחת גרייסי. כמעט מיותר לציין שריקסון פשוט מיגר את כל יריביו לזירה.

ההצלחה של הטורנירים הללו הביאה להיווצרותן של זירות לחימה נוספות וגם לאלו הגיעו נציגים נוספים ממשפחת גרייסי, שעשו שמות ביריביהם ושלטו בענף ללא מצרים. אומנויות הלחימה האחרות נאלצו להכיר בדומיננטיות של השיטה החדשה, והחלו מאמצות טכניקות של גרייסי ג'יו ג'יטסו על מנת ליישר קו עם חבורת הברזילאים שהשתלטה להם על הזירות.

כל אותן תחרויות בהשתתפות הגרייסים הכו גלים ברחבי העולם, משפחת גרייסי הפכה למפורסמת ועשירה כקורח, בתי הספר שהם פתחו היו ללהיט, הם השיקו ליין שלם של מוצרים, הם מעבירים תוכניות אימון מיוחדות לכוחות הביטחון האמריקאיים ואפילו השב"כ שלנו נעזר בהם. הם גידלו דורות של תלמידים שכבר הספיקו להפוך מורים. כיום נדיר למצוא מדינה בעולם בה אין סניפים של הג'יו ג'יטסו הברזילאי.

משפחת גרייסי דהיום הנה משפחה ענפה, המונה כמה עשרות לוחמים. רק קרלוס לבדו העמיד 20 צאצאים שהג'יו ג'יטסו זורם בעורקם. מרבית הגרייסים מתגוררים כיום בקליפורניה, ארה"ב. כמעט כל אחד מהגרייסים מהווה אימפריה פיננסית בפני עצמו. הם ידועים כמשפחה מגובשת ומקפידים לא להילחם האחד בשני או בתלמידיהם. כשאחד מבני המשפחה עולה להילחם, מתלווים אליו כמה מבני המשפחה והם צועדים בטור מלוכד עד לזירה.לא אשן בלילה

ביום ראשון שעבר דוד בנימין הסתובב מתוח באולם מקבלי הפנים שבנתב"ג. בעוד חצי שעה אמורה לנחות אחת מהדמויות המיתולוגיות בענף זירות הלחימה, רויס גרייסי, שהגיע בכדי להעביר סמינר בן יומיים של ג'יו-ג'יטסו ברזילאי. בנימין הוא הנציג הישראלי הרשמי של אחד האנשים הקטלניים בפלנטה. "אני לא ישן בלילות, אני לחוץ", התוודה בנימין בעודו צועד אנה ואנה, "רק מההתרגשות הורדתי כמה ק"ג, נפל בחלקי כבוד אדיר בלארח דמות שכזאת".

זמן קצר לאחר שגלגלי המטוס פגשו את המסלול, עוכב גרייסי לחקירה על ידי בחורינו מכוחות הביטחון, שרצו לתהות על קנקנו של הגבר בעל צבע המוקה. בנימין הפעיל את מי שרק יכול היה, ולאחר חקירה קצרה שוחררה מכונת הלחימה. "זה בסדר, הם יסודיים", שיבח גרייסי את הפדנטיות הישראלית. השניים טיפסו צפונה לעבר כרמיאל, שם גר בנימין ושם נערך הסמינר. כאן המקום לציין, כי תסמונת הכדורגלן ברונו רייס עובדת גם במקרה של גרייסי - כלומר, שמו הפרטי נכתב "רויס" אך נהגה "הויס".

בנימין (34), מורה להיסטוריה ותנ"ך, התאמן כל חייו בקארטה והגיע בשנה שעברה עד לחגורה שחורה דאן 4. אבל בדיוק אז הוא ננעל על הגרייסי ג'יו ג'יטסו ולצורך ההתלמדות הוא טס לסמינר שערך רויס בדנמרק. הברזילאי התפעל מהיכולת הגבוהה שהציג האלמוני מישראל ומינה אותו לנציגו בישראל. בנימין ייבא את השיטה ופתח סניפים בכרמיאל, חיפה ועכו.

אז גרייסי התמקם בביתו של בנימין ומה שנראה בהתרשמות הראשונית כחסכנות של מיליונר, התגלה מאוחר יותר כפשטות אופיינית. למחרת יצא גרייסי לריצת בוקר קלה של שבעה ק"מ ולאחר ארוחת בוקר מאוזנת, הגיע לאולם ההתעמלות בעיר, שם העביר אימונים פרטיים לבנימין ולכמה מתלמידיו הבכירים. "הבנאדם מדהים", התמוגג לאחר האימון אחד מתלמידיו של בנימין, משה קיץ (25), שגם מתפקד כאנציקלופדיית ידע אוטודידקטית על הג'יו-ג'יטסו הברזילאי בכלל ועל רויס גרייסי בפרט. "אני פשוט בשמיים", הודיע קיץ. גם שבי עוזיאל, פרשן ערוץ הספורט לענייני אומנויות לחימה, הביע שביעות רצון: "מגיע הנה לוחם אדיר, הוא מצויד בטכניקה עילאית, את האימונים הוא עושה לאט לאט ובעיניים עצומות על מנת להרגיש את היריב. כיום הוא כבר לא צעיר (בן 36 - א"ש), הגיל עושה את שלו והוא ממשיך להתחרות אך במינון נמוך יותר".

כמו רוברט דה נירו

בשקט בשקט, באולם התעמלות צר הנמצא בשטחו של בית ספר צנוע הממוקם בעיר צפונית קטנה, התקיים לו הסמינר הראשון בארץ הקודש של רויס גרייסי תעשיות. הואיל וגרייסי מעדיף את המגע האישי, הוגבל מספר המשתתפים ל-60, זאת למרות שהיו בנמצא רבים וטובים, שהיו מוכנים לשלשל מכיסם סכום של 120 דולר בכדי להשתתף בסמינר. אחד המשתתפים דימה את ההשתתפות בסמינר לסרט. "היתה מלחמה להיכנס לסמינר", אמר, "זה כמו שאתה סטודנט לקולנוע ורוברט דה נירו מגיע".

המשטח רוצף במזרנים ובין הסלים לסולמות, ותחת מנורת הניאון המהבהבת ששום אולם ספורט אינו שלם בלעדיה, נפתח הסמינר. המשתתפים ביצעו חימום קצר ואז החלו, על פי הוראותיו של המאסטר, לבצע מניפולציות מעניינות באנטומיה של יריבי האימון שלהם.

גרייסי הסתובב בינות לנוכחים, העיר פה ותיקן שם, ותוך כדי כך התגלה כאדם נעים סבר ובעל חוש הומור.

לו היה צריך לנחש מי המאסטר בחדר מבין כל שוברי העצמות, לופתי האחיזות ושאר השרירנים באולם, קרוב לוודאי שהייתי מצביע על עשרים דמויות לפני גרייסי. האיש נראה כמו אדם רגיל מן היישוב, אחד שאפשר לחתוך בכביש, להוסיף אצבע משולשת ואולי איזה דיבור על אחותו ולהניח שלא תבוא פעולת תגמול הולמת לכשניפגש ברמזור.

יש לו עיניים חודרות ומדי פעם הוא תפס איזה קורבן, לרוב היה זה בנימין, עליו ביצע את ההדגמות, בעוד השאר מביטים בו, כשהוא מקמט להנאתו ובכישרון רב את בובת ההדגמה. כמעט ואפשר היה לדמיין שאנו נמצאים באיזה ד'וג'ו ברזילאי אלמלא הפלאפונים שרטטו בתיקים.

מפיץ בשורה

באחת ההפסקות האיש התפנה לראיון וזו התוצאה.

"זו הפעם הראשונה שלי בישראל", חלק גרייסי באנגלית שוטפת, המתנגנת במבטא ברזילאי, "אני מטייל הרבה בעולם ובדרך כלל אני לא מצפה לכלום אבל הפעם חיכיתי להגיע לכאן".

מה מקור השם שלך?

"רולס רויס. זו מכונית לא רעה, נכון? אבא שלי השתדל לתת לילדיו שמות מיוחדים".

בקרב האחרון שלך שנערך באוגוסט באיצטדיון הלאומי של יפאן, צפו 90 אלף איש, מה גרם לך להגיע ולהעביר סמינר במקום קטן כמו כרמיאל?

(רויס מגחך) "זה שום דבר, אני כאן כדי להפיץ את הבשורה, תאמין לי שהייתי במקומות גרועים בהרבה, בהם אתה מתאמן ותרנגולות מתעופפות מצד לצד. כמו כן אני זוכה כאן ליחס מצוין והישראלים מאוד מזכירים את הברזילאים בחמימות שלהם".

אתה לא איש גדול במיוחד.

"נכון, אני לא הכי חזק וגם לא הכי מהיר, אבל אני יודע מה אני עושה, ואני יודע להשתמש בטכניקה, תן לי נקודת משען ואני ארים את העולם. גם אמני הלחימה האחרים נאלצו בסופו של דבר לאמץ את הטכניקות שלנו וזה עצום. בגלל הגאווה הם לא פנו ישירות אלי או אל מישהו מהמשפחה, אבל הם השיגו את המידע באמצעות ספרים וקלטות".

אם כך, כל אחד יכול להיות רויס גרייסי?

"זה קשה, זה קשה, אלו לא חיים קלים, צריך ללמוד הרבה וזה לא קל לעשות את מה שאני עושה. רוב האנשים מעדיפים להישאר בבית ולצפות בקרבות בטלוויזיה".

איזה קרב אתה זוכר במיוחד?

"או, יש כמה. אני זוכר לטובה את הקרב מול קן שמרוק (UFC1). ניצחתי אותו בפחות מדקה. יש את ההתמודדות מול דן סברן (קרב הגמר של UFC4), הוא שוקל 40 ק"ג יותר ממני, כולם חשבו שאני אפסיד אבל אני חנקתי אותו. וכמובן הקרב מול סקורבה שנמשך 90 דקות" (לאחר שישה סיבובים של 15 דקות, גרייסי נפצע ופרש מהקרב).

אני מניח שלחברים באולם יש מקום לשיפור.

"הם יודעים יותר ממה שהם אומרים, אתה לא חייב להיות גמיש או חזק במיוחד, כל עוד אתה יודע מה אתה עושה".

מה תוכניותיך בישראל?

"אני רוצה להתעטף בדגל ישראל, לרדת לרצועת עזה ולצעוק 'שרון-שלום'! (את ה'שרון-שלום' גרייסי אומר בעברית רצוצה, בעוד בנימין מתקפל על המזרון ונחנק מצחוק). היי אני מתבדח, תכתוב שצחקתי".

איפה נראה אותך בעוד 10-5 שנים?

"קודם כל אתם תראו אותי כאן כבר בשנה הבאה, מעבר לזה אני מתכוון לשחק בסרטים".

חצי שעה לפני הפיגוע

הפעילות נמשכה גם למחרת. בבוקר גרייסי קפץ לחמת גדר ובערב התייצב לחלק השני והאחרון של הסמינר, שבסופו נערכו קרבות דמה בין המאסטר לתלמידיו. "אלה היו קרבות לימודיים", פירשן קיץ, "הוא נזהר ובעצם שיחק איתנו, זה כמו שאתה תשתעשע עם ילד בן ארבע, אתה חסר אונים, אתה רואה את ההכנעה באה ואין לך שום סיכוי לעשות משהו בנדון".

למחרת ביקר גרייסי בירושלים, אותה עזב חצי שעה לפני הפיגוע. באותו ערב הוא טס לאיטליה, שהיא היעד הבא בסיבוב ההופעות האירופי שלו. "הוא איש מיוחד במינו", התרונן דוד בנימין. "בסוף החבר'ה אמרו לי שאלה היו בין הימים המאושרים בחייהם, אין לי ספק כי האירוע תרם להם המון, הם לא הפסיקו להודות לי שהבאתי אותו. אני באופן אישי למדתי ממנו איך עובדים בלי כוח, הוא נתן לי המון טיפים על איך לא להילחם אלא לחשוב ואיך במהלך הקרב צריך לתת כדי לקחת אחר כך".

המזויפים נגד האותנטים (בע"מ)

את עולם זירות הלחימה ניתן לחלק לשניים:

Fake .1 - קרבות "מפוברקים"

Legit .2 - קרבות "אמיתיים"

על הקטגוריה הראשונה נמנות זירות כגון ה"קאץ'" המיתולוגית של שנות ה-80', בכיכובה של משפחת ואן אריק, ה-WWF וכן ה-WCW. עוד זירה, שלמרבה הצער התבררה כמפוברקת עד היסוד, היא הבושידו, שנפחה את נשמתה לפני מספר שנים. בקרבות הבושידו השתתפו לוחמים גדולים אך התוצאות נקבעו מראש. אחד מכוכבי הבושידו, גרי אולברייט הענק, התמוטט לפני כשנתיים על הזירה ממש לפני פתיחתו של קרב במסגרת טורניר Extreme Fighting. אולברייט חטף שבץ ונפטר במקום.

שתי הזירות המובילות כיום הן Pride היפאנית ו-UFC האמריקאית, שזוכה להצלחה לא מבוטלת, על אף שהוצאה אל מחוץ לחוק במספר מדינות בארה"ב. בזירות הללו נלחמים לפי כללי ה-"VALE TUDO" (הכל מותר בפורטוגזית).

זירות מעניינות נוספות הן ה-K1, המשמשת בית חם לאמני קיקבוקס לסוגיהם, ה-Vale Tudo Open היפאנית, ה-Reality Fights וכן אותה Extreme Fighting Championship בה התמוטט אולברייט.

אגב, גם בז'אנר האמיתי ישנן חריקות. "אין אף זירה בה אין מכירות של קרבות", אומר פרשן ערוץ הספורט לאומנויות לחימה, שבי עוזיאל, "הסיבה לכך היא מאוד פשוטה: האנשים האלה מקבלים מכות באימונים ואז בא קרב והם מקבלים מכות חזקות עוד יותר, חלק ניכר מהמשתתפים פורש עם פציעות רציניות, כך שמעבר לשיקולים כספיים קיים הרצון להימנע משחיקה גופנית מוגברת".

מקורות

הג'יו ג'יטסו המסורתי התפתח בהודו. לאחר מכן עבר לסין, משם ליפאן ומאוחר יותר לברזיל

זמנים

הג'יו ג'יטסו המסורתי קיים 2500 שנה. הגרסה הברזילאית שלו החלה להתפתח ב-1914

סיכונים

כוכב הבושידו, גרי אולברייט, התמוטט ונפח את נשמתו לפני כשנתיים בזירה

כספים

למשפחת גרייסי בתי ספר רבים ומוצרים נלווים שמכניסים להם מיליוני דולרים

שושלת גרייסי המשפחה הלוחמת

* כל האחים לבית גרייסי הם מתאבקים פעילים.

* יש גם שתי אחיות, שאינן פעילות בתחום: הדיקה (33) והיסי (25)

* הסלבריטאים אותם מאמן/אימן רויס: צ'אק נוריס, ניקולאס קייג', אד אוניל ("נשואים פלוס"), ריצ'ארד נורטון.

* הגרייסים מדריכים את אנשי משטרת לוס אנג'לס, אנשי ה-FBI, ה-CIA. גם השב"כ אימץ את הטכניקה.

* ריקסון ורויס, כל אחד בתורו, הציעו למייק טיסון קרב אך הוא סירב

20/07/09 - 16:33:30 | כותב: | כמות צפיות: 2841
 
 
 
 
 
 
 
 
מפת אתר | קישורים
כל הזכויות שמורות לאתר הרשמי של רוייס גרייסי ג’יו ג’יטסו בישראל ©page 1 page 2 page 3 page 4 page 5 page 6 page 7 page 8 page 9 page 10 page 11 page 12 page 13 page 14 page 15 page 16 page 17 page 18 page 19 page 20